Infolinia:+48 / 503 157 847

Koralowce wielopromienne Zoanthid

ss

Koralowce wielopromienne żyją w grupach i są bardzo wytrzymałe. Co ciekawe Zoanthids nie są koralowcami, a parzydełkowcami. Zoanthids mają symetryczną i promieniową budowę. W rzeczywistości są one określane jako zawilce żyjące w grupach, ponieważ mają kształt rurki i występują w różnych kolorach oraz rozmiarach.

 

Z uwagi na fakt, że większość z nas nazywa Zoanthids koralowcami to w pozostałej części artykułu będę stosował taką terminologię. Koralowce Zoanthids pochodzą z niemal każdego obszaru legalnej zbiórki. Tworzą one grubą warstwę na żywych skałach w oceanie, a także na podłożu piaskowym. Niesamowite jest to, jak szybko rosną i jak szybko są w stanie pokryć skały.

 

Koralowiec Zoanthid jest bardzo toksyczny. Zdarzały się przypadki, gdzie niektórzy musieli zostać poddani leczeniu z powodu zatrucia. Najważniejsze, aby pamiętać o ostrożnym obchodzeniu się z koralowcem, tj. stosowaniu rękawic i okularów ochronnych oraz myciu rąk po kontakcie z każdym koralowcem.  Podrażnione koralowce Zoanthid mogą „pluć” dość daleko, dlatego też wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie oczu.

 

Koralowce te są bardzo wytrzymałe i są w stanie przetrwać w nawet najtrudniejszych warunkach. Często mówi się o nich, że są „kuloodporne”. Niesamowite jest to jak dobrze radzą sobie w tak wielu różnych warunkach. Jednym z najlepszych właściwości tego typu koralowców jest ich "filtr przeciwsłoneczny", który nazywany jest zooksantella. Filtr ten nadają im żywe kolory takie jak zielony, czerwony, pomarańczowy, różowy i niebieski. Niebieskie koralowce zoanthid zawierają najrzadziej spotykany kolor.

 

Koralowce Zoanthid to jedne z najbardziej poszukiwanych koralowców z powodu różnorodności ich kolorów i wzorów. Zaskakujące jest to, jak wiele różnych rodzajów koralowców pojawiło się w środowisku.