Infolinia:+48 / 503 157 847

Odpowiednie światło dla Zoanthid

ss

Koralowce zoanthid i palythoa potrzebują różnej ilości światła. Chociaż koralowce zoanthid akceptują niemal wszystkie rodzaje oświetlenia w akwarium, niektóre oświetlenie może być dla nich zbyt intensywne, przez co mogą stracić swój kolor. Taka sytuacja może również nastąpić, gdy umieścimy koralowce w miejscu o małej ilości światła.

 

Moim zdaniem lepiej prezentuje się oświetlenie metalohalogenkowe z dodatkiem oświetlenia aktynicznego. Obecnie używam modelu T5 w celu dodatkowego oświetlenia zbiornika, ale dobre efekty przynosi także VHO. Poniżej znajdują się tylko niektóre z rodzajów oświetlenia, które używałem i widziałem.

 

1. Metalohalogenki

HQI dwustronnie

Podstawa lampy

2. T5

3. Świetlówki Power Compact

4. VHO

5. LED wysokiej mocy

 

Niektóre z najpiękniejszych zbiorników, w którym hodowane są tylko koralowce zoanthid to te, w których stosowane są świetlówki Power Compact lub T5. Zauważyłem, że mają one idealny wpływ na wzrost i poprawę kolorystyki tego typu koralowca. W większości zbiorników znajdują się koralowce różnych gatunków, z których niektóre mogą wymagać bardziej intensywnego oświetlenia. Dla większości koralowców wystarczające może być oświetlenie metalohalogenkowe i oświetlenie T5.

 

Jeśli chodzi o rozmieszczenie koralowców zoanthid to mogą pojawić się problemy, ponieważ koralowce zoanthid i palythoa zachowują się różnie w różnych miejscach w akwarium. Zauważyłem, że niektóre różowe koralowce palythoa wolą być umiejscowione wyżej z bezpośrednim dostępem do światła, podczas, gdy innym to nie odpowiada.

 

Po otrzymaniu nowych koralowców zoanthid lub palythoa, najpierw umieszczam je na dnie zbiornika na podłożu piaskowym. Po kilku dniach przenoszę je trochę wyżej, aby sprawdzić, jak się zachowują przy większej ilości światła. Jeżeli się zamykają i zaczynają brązowieć oznacza to, że trzeba je szybko obniżyć.

 

W ciągu ostatnich lat zmieniałem godziny oświetlenia kilkakrotnie. Uruchamiam oświetlenie T5 na ok. 10-12 godzin dziennie, a metalohalogenki na ok. 7-9 godzin. Wydaje się, że koralowce akceptują takie zmiany. „Włączam” także światło księżyca i większość koralowców zoanthid i palythoa pozostaje otwarte przez całą noc.

 

Ze względu na fakt, iż źródłem odżywiania koralowców zoanthid jest światło należy koniecznie zmieniać żarówki. Jest to temat dość kontrowersyjny wśród hobbystów i ostatecznie możesz zrobić co zechcesz, ale ja osobiście zmieniam moje żarówki metalohalogenkowe co 8 - 10 miesięcy, a oświetlenie T5 co 8 miesięcy. Niektórzy radzą, aby zmieniać oświetlenie T5 co sześć miesięcy, ale lubię wymieniać wszystkie żarówki w tym samym momencie, o ile to możliwe.

 

Koralowcom zoanthid można także podawać różnego rodzaju pokarm dla ryb.