Infolinia:+48 / 503 157 847

Odżywianie koralowców Zoanthid

ss

Niektóre koralowce zoanthid i palythoa lubią spożywać żywność zawierającą mięso. Podawanie tego typu żywności polepsza „samopoczucie” koralowców oraz ma korzystny wpływ na ich rozwój. Byłem zaskoczony, widząc jak rozwijają się niektóre koralowce palythoa i zoanthid, które są regularnie karmione. Używając słowa „regularnie” mam na myśli 2-3 razy w tygodniu. Znam hobbystów, którzy karmią koralowce codziennie, ale według mnie to przesada, zwłaszcza, jeśli pokarm podawany jest formie granulek oraz gdy, karmiony jest każdy koralowiec lub polip palythoa jeden po drugim.

 

Osobiście polecam pokarm z serii cyclopeez. Koralowce zoanthid i palythoa zdają się kochać ten rodzaj pokarmu. Występuje on w wystarczająco małej formie, dzięki czemu nawet najmniejsze koralowce zoanthid są w stanie go złapać i spożyć. Niektórzy twierdzą, że pokarm ten ma pozytywny wpływ na kolorystykę koralowca – szczerze powiem, że nie wiem, ile w tym prawdy. Z drugiej strony wydaje się, że odżywianie ma bezpośredni wpływ na rozwój koralowców. Teraz wiem, że istnieją akwaria z koralowcami zoanthid, które nigdy nie były karmione w sposób bezpośredni. Większość z nich otrzymuje pokarm przy okazji karmienia ryb. Również, gdy ryby wydalają odpady do zbiornika, koralowce zoanthid, palythoa i inne mogą je wyłapać.

 

Lubię karmić swoje koralowce palythoas i zoanthid granulkami Formuły 1. Używałem zarówno średnich, jak i małych granulek. Te średnie są nieco duże, moim zdaniem, także ich nie polecam, jeżeli koralowce palythoa lub zoanthid są małe. Wiele osób jest pozytywnie zaskoczonych faktem, iż karmienie koralowców palythoa takich jak np. Nuclear Green palythoa tak świetnie wpływa na ich rozwój.

 

Często podczas karmienia bezpośredniego koralowców mogą pojawić się pewne problemy.  Gdy ryby nauczą się jak łatwo można podkraść posiłek będą podskubywać koralowce, aby odzyskać granulki. Czasami może to prowadzić do sytuacji, że ryby będą codziennie podskubywały koralowce, aby sprawdzić, czy nie ma tam jakiegoś pokarmu. Taka sytuacja może być już problematyczna. Jak można sobie wyobrazić, w konsekwencji może to spowodować, że koralowce będą podskubywane i zamknięte przez cały dzień.

 

Mam przyjaciela, który podaje pokarm cylcopeez przy wyłączonych światłach i pompach. To świetny sposób, ale pamiętaj, aby włączyć pompę ponownie po 30 min - 1 godz. Rezultaty były niesamowite – koralowce rozwijały się w zadziwiającym tempie.

Przy każdej metodzie karmienia polecam użycie dobrego cedzidła. Niektóre osoby uważają, że koralowce zoanthids wolą brudną wodę uzupełnioną w substancje odżywcze. Może i tak jest, ale inne koralowce mogą już tego nie preferować.

 

** ZALECENIA! Kolejnym elementem, który przyczynia się do osiągnięcia najlepszych wyników wzrostu i ogólnej poprawy stanu zdrowia jest dodanie reaktora fosforanowego. Usuwanie fosforanów jest bardzo ważnym procesem. Kiedy zaczynałem przygodę z akwarystyką, potrzebowałem wiele czasu, aby moje koralowce zoanthid zaczęły rosnąć. Myślę, że problemem było właśnie nieusuwanie fosforanów.

 

Karmienie koralowców może przynieść zadowalające efekty. Twoje koralowce zoanthid i palythoa będą się rozwijać w bardzo szybkim tempie.