Pokolce to jedna z najbardziej poszukiwanych w akwariach morskich ryb. Istnieje wiele różnych odmian pokolców i ich temperamentów. Można je trzymać w akwarium rafowym lub zbiorniku składającym się wyłącznie z ryb.
Niektóre pokolce mogą stać się dość duże i należy je trzymać w większych akwariach. Pokolce mogą być agresywne w stosunku do innych pokolcy, dlatego należy je umieszczać w akwarium według ich temperamentu, od najmniej agresywnego do najbardziej agresywnego na końcu.
Pokolce należą do rodziny „Acanthuridae” i są podzielone na sześć rodzajów, które obejmują Acanthurus, Paracanthurus, Ctenochaetus, Naso, Zebrasoma i Prionurus. Powszechnie określa się je również mianem Doctorfish i można je rozpoznać po charakterystycznym kolcu lub kolcach po bokach nasady ogonowej.
Na każdej stronie znajduje się albo pojedynczy, ostry, przegubowy grzbiet, albo jedna lub dwie nieruchome, przypominające stępkę, ostre jak brzytwa płytki. Pokolce używają tych kolców jako środka ochrony, pocierając lub ocierając się o swoich agresorów szybkim ruchem na boki.
Charakterystyczne, ostre jak brzytwa kolce mogą powodować głębokie skaleczenia lub rany, zwłaszcza u większych okazów. Należy zachować szczególną ostrożność podczas trzymania ich w akwarium.
Członkowie tej rodziny są na ogół mali lub średniej wielkości, a kilka dorosłych gatunków osiąga większe rozmiary, do około 38 cm i więcej. Są to przedstawiciele rodziny Acanthuridae, których należy zdyskwalifikować jako ryby akwariowe ze względu na zbyt duży wzrost.
Jednakże jednorożce, nazwane tak od pojedynczego, przypominającego róg kręgosłupa z przodu głowy, osiągają średnią długość od 38 do 50 cm, a gatunki Naso unicornis czasami dorastają do 60 cm.
Pokolce to zazwyczaj aktywne ryby, które w naturalny sposób wędrują na duże odległości w górnej części rafy, po drodze pasąc się na naturalnych naroślach glonów.
Dlatego też przestrzeń do pływania, dieta i jakość wody mają pierwszorzędne znaczenie. Nawet mniejsze osobniki, takie jak popularna żółta odmiana, powinny być trzymane w dużych, „długich” systemach i karmione dużą ilością uzupełniającej zielonej żywności.