Montipora danae RAINBOW (10.05.2023) L3-III-9 5cm

  • Kod: 15021
  • Producent: JadwigaMorska
  • Dostępność: Brak Brak  (0 szt.)
  • Czas realizacji: 24h
  • 177,12 zł
  • szt.
    Niedostępny

Szczepka pochodzi z montipory która od kilku lat żyje w akwarium.

Parametry wody : kH - 7, Ca - 440, Mg - 1270, K-400, NO3 bliskie zera, PO4 bliskie zera

Suplementacja : reaktor wapnia z zasypem z gruzu koralowego, Sponge Power, Amino Acid, Jod, Coral Vitalizer, Coral Booster, Cynk

Oświetlenie : świetlówki T5 Giesemann

 

Montipora jest pięknym koralem z gatunku koralowców twardych, zaszeregowanym do rodziny Acroporidae. Wyróżnia się różnorodnymi kształtami i ubarwieniem, co znacznie utrudniło ich klasyfikację. Koral ten występuje w wodach Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Szeroko rozpowszechniona jest też u wybrzeży Australii, Filipin, Mikronezji i na Wielkiej Rafie Koralowej.
Montipora jest koralem twardym o małych wystających polipach. Osiąga około 25 centymetrów wielkości. Montipora zaliczany jest do korali nieagresywnych, z tego też powodu powinien przebywać w towarzystwie innych pokojowo nastawionych korali. W innym przypadku może dojść do poparzeń ze strony agresywnych koralowców.

Hodowla
Utrzymanie morskiego akwarium jest zajęciem kosztownym jak i bardzo pracochłonnym. Montipora jest koralem stosunkowo łatwym w hodowli. Utrzymanie go wymaga jednak dość sporego wkładu pracy. Z racji swojego niemałego rozmiaru, akwarium nadające się do hodowli Montipory Digitaty musi mieć powyżej 200 litrów pojemności. Znaczący przy hodowli tego korala jest prąd wody, który powinien być dość silny. Ponieważ występuje on w wodach ciepłych mórz, temperatura w zbiorniku wodnym powinna wahać się po między 24 a 27 stopniami Celsjusza. Zasolenie wody najbardziej odpowiednie dla tego osobnika to pH 8,1-8,4, twardość wody natomiast to około 8 - 12on. Hodowla Montipory Digitaty wymaga śladowych ilości strontu oraz wapnia obecnego w wodzie. Oświetlenie, które jest źródłem energii koralowców i ukwiałów powinno być wyjątkowo mocne, najlepiej typu HQI. Koral ten można wprowadzić tylko do akwarium dojrzałego. Proces ten trwa do 2 miesięcy po zalaniu całego wyposażenia akwarium słona wodą. Wprowadzony nowo organizm może obumrzeć lub zaburzyć cały proces wytwarzania równowagi biochemicznej.
Montipora Digitata odżywia się sama za pomocą fotosyntezy zooksantelli, dobrze jest jednak dokarmiać go raz w tygodniu planktonem.